24 hodin v Kyjevě, Ukrajina – málem nás zabil taxikář, v noci zavření v kapsli

24 hodin v Kyjevě, Ukrajina – málem nás zabil taxikář, v noci zavření v kapsli

19. 10. 2021

V říjnu 2021 jsem měl letět s kamarády na dvě noci do Kyjeva, na Ukrajinu. Na Ukrajině jsem ještě nebyl, tak mi přišlo zajímavé se tam podívat. Ovšem letecká společnost nám zrušila zpáteční let, takže se z toho nakonec stal dvoudenní trip, na jednu noc. V Kyjevě jsme pobyli nějakých 24 hodin. Stačilo to?

Let trval okolo hodiny a dvaceti minut, po silnici je Kyjev z Ostravy přibližně 1 000 km, takže časová úspora je značná. I když pandemie pokračuje, létat se dá v pohodě úplně stejně, jen přibyly nějaké papíry a roušky, očkování je pro každého cestovatele nutností.

Kromě očkování bylo Ukrajinou vyžadováno také cestovní pojištění, které kryje covid, bohužel žádná česká pojištovna nás nechtěla pojistit, jelikož Ukrajina je zařazená mezi země s nejvyšší nákazou. Nakonec jsme se pojistili ukrajinskou pojištovnou, bez pojištění by nás nevpustili do země.

Čtvrtek – den příletu

Přiletěli jsme zhruba 14:25, jelikož v Kyjevě je o hodinu více, což nám vzalo cennou hodinku. Na letišti jsme ihned volali Uber, ale jelikož Ukrajina není v EU, tak jsme neměli klasické datové připojení, ale připojovali jsme se na letištní WIFI.

Cesta autem z letiště trvá docela dlouho, přibližně 50 minut. My jsme si to namířili přímo do centra k tradiční restauraci. Již dopředu jsem věděl, co si objednám a to ukrajinské národní jídlo – vareniky. Na pití nám dobře posloužilo místní pivo, které jsme dostali i s kousky usušeného pečiva.

Vareniky jsem nestihl vyfotit, jelikož jsem byl tou chvíli hladový, takže přidávám fotku z internetu. Obecně jsou to takové taštičky nebo pirohy. Plněné sýrem, višněmi, jahodami atd. Já si pochutnal na varenicích plněnými sýrem a posypaným koprem, který je velmi oblíbený v jejich kuchyni.

Kyiv Pechersk Lavra

Po nasycení jsme vyrazili na památky, opět jsme použili služeb uberu, abychom ušetřili čas. Lávra je pravoslavný klášterní komplex, založený v roku 1051. V době návštěvy už zapadalo slunce, takže ideální čas na fotky a videa. Ze zvonice byly krásné výhledy na město a řeku Dněpr, která protéká východní evropou.

Stavby jsou to nádherné, především jsem je obdivoval zvenčí. Nic jsem před návštěvou o Kyjevě nevěděl, takže jsem neměl žádná očekávání.

STRONG Hookah Bar

Po obhlédnutí Lávry jsme se přesunuli do Hookah baru, kde si kamarádi dali dýmku a já si dal Golden brain (na fotce). Strávili jsme tam asi hodinu a půl, poté jsme museli odejít, jelikož stůl byl rezervovaný.

Piana Vyshnia

Piana Vyshnia je vyhlášený bar, kde si dáte višňový likér a to buď teplý nebo studený. Jelikož venku byla zima, zvolil jsem teplý. Višňový likér je vynikající, ale poněkud sladký, takže jedna sklenička mi bohatě stačila.

Capsule Hotel

Po vypití likéru jsme si to namířili do dalšího podniku, Mojito bar, ovšem jsme již neměli čas, jelikož jsme museli jít udělat check-in na naše ubytování – Capsule Hotel. Spali jste někdy v kapsli? My ne a rozhodli jsme si to vyzkoušet! Musím říct, že díky netradičnímu ubytování jsme celých 24 hodin v Kyjevě prožili skvěle.

Každá kapsle byla velmi dobře vybavena, a to lampičkou, barevným světlem, detektorem kouře, sluchátkami, televizí, ventilátorem atd.

Pátek – den odletu

Vstávali jsme před osmou ranní, vyběhli ven do mrazivého rána a hledali kavárnu, kde bychom se nasnídali. Ovšem jsme žádnou nemohli najít. Sice jsme narazili na několik míst, kde se prodávalo čerstvé pečivo i káva, ale jen s posezením venku, což v chladném podzimu není nic moc.

Po chvíli hledání jsme díky strýčka Google našli! Na snídani jsme zvolili kávu a sladké knedlíčky polité mangovou šťávou.

Chrám svaté Žofie

Po snídani jsme vyrazili do chrámu svaté Žofie. Prošli jsme si interiéry, kde jsme viděli dobové předměty a při odchodu vyšli na zvonici.

Výhled na město ze zvonice.

Cesta zpět na letiště

Jakmile jsme opustili chrám, volali jsme Uber, aby nás odvezl na letiště. Téměř hodinová cesta byla adrenalinový zážitek, jelikož řidič neustále porušoval předpisy, cpal se všude, kde bylo místo. Nepoužíval blinkry, cukal s volantem a aby toho nebylo málo, tak v polovině cesty mu došlo palivo. Těsně předtím zastavil na benzínce, při couvání ke stojanu mu to chíplo a už nenastartovalo. Nechápu, že mu to vyšlo přesně na metr.

Po dotankování mu stejně svítila kontrolka paliva a ještě k tomu se rozsvítila kontrolka motoru. Pokračovala zběsilá jízda na letiště. Nikdy jsme nazažili nebezpečnější jízdu. Po vystoupení na letišti dostal šofér to nejhorší hodnocení.

Let zpět do Katowic proběhl již bez starostí, i když letadlo mělo zpoždění 40 minut. Celkově náš trip hodnotím velmi kladně, vlastně to předčilo mé očekávání. Rád v budoucnu zopakuji.

Video z cesty

 

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
1 × 4 =