Moje poznatky z obchodování opcí

Moje poznatky z obchodování opcí

15. 11. 2021

V tomto článku se budu snažit sepsat mé poznatky z obchodování opcí. Prosím, neberte tento příspěvek jako návod. Za uvedené informace neručím. Jsem stále ve fázi učení a poznávání tohoto investičního nástroje. Ocením, pokud se v komentářích podělíte o vaše poznatky.

Mým brokerem je Interactive Brokers, ke kterému se budou informace vztahovat. Každý broker zobrazuje informace jinak a chová se jinak.

Bull Put Spread – ztráta a zisk nejsou jasně dané

Jestliže jsem koupil bull put spread a tedy spekuluji na růst podkladového aktiva, tak v momentě zadávání nákupu vím, co je moje ztráta a max. zisk. Ovšem IB toho ukazuje k aktuálnímu času a ne k datu expirace (konkrétně celý Performance details).

Maximální zisk by ovšem měl být k datu expirace. Před expirací je možné získat vyšší zisk nebo naopak vyšší ztrátu (pokud obchod uzavřeme před expirací). Je to dáno proměnlivou cenou za legs.

Performance details jsou realtime

Jestliže si rozkliknu Performance details v otevřené pozici, všechny údaje obsažené v ní, jsou platné jen pro tu chvíli (při otevření další pozice). Tudíž v průběhu času např. moje PUT opce ztrácí hodnotu, tím klesá i max. ztráta, ale jen pro nové pozice!

Jestliže chceme zjistit max. ztrátu otevřené pozice, musíme si to spočítat ručně na papíře! 🙁

Nemám dostatek marginu na přiřazení pod. aktiva

V takovém případě mi broker zlikvidoval nakoupené Bull Put Spready těsně před zavřením burzy, jelikož nejsem schopný nakoupit za takový objem.

Zavřít pozice před expirací

Pokud nám spekulace nevychází a obchod jde proti nám a do expirace zbývá pár hodin či dokonce minut, měli bychom takový obchod uzavřít dříve, než dojde k přiřazení akcií (put opce). Pokud to není naším záměrem.

Širší spread neznamená vyšší zisk. Naopak znamená větší ztrátu

Hledám-li bull put spread, který bych koupil, tak ne vždy širší spread znamená větší prémium. Je to dané poptávkou a nabídkou určitých strike cen.

Pro příklad uvádím opce na akcii Zoom (ZM). Je výhodnější koupit PUT na strike 200 než 195. Tím omezíme riziko a ještě dostaneme více prémia. Pokud bychom koupili ten na strike 195, naše prémium by v tomto spreadu bylo 50 USD, ale koupí putu na strike 200 dostaneme 65 USD jako prémium a naše max. ztráta je nižší.

Své zkušenosti a poznatky budu v čase doplňovat.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
13 − 3 =