Platíte faktury na poslední chvíli? Děláte zásadní chybu!

Platíte faktury na poslední chvíli? Děláte zásadní chybu!

11. 03. 2022

Faktury jsou denním chlebem všech podnikatelů a když jich je mnoho najednou, mnoho z nás je platí co nejpozději. Ovšem tím děláme velkou chybu. Vypovídá to o naší platební morálce, dostatku hotovosti a našem přístupu.

Dostali jste upomínku – máte problém

Jestliže jste se dostali do fáze, kdy vám dorazila upomínka, je poměrně pozdě. Protistrana už má z vás špatný pocit, že buď fakturu neuhradíte vůbec nebo pozdě po splatnosti. Je ovšem důležité si uvědomit, že splatnost může být těsně před dnem, kdy vám protistrana zruší hosting, přístupy do aplikace atd.

Samozřejmě před tímto stavem byste měli dostat varování a ideálně by vám dodavatel měl volat a situace s vámi urgentně řešit.

Plaťte faktury hned

Ideálním scénářem je, pokud obdrženou fakturu proplatíte ihned. Je dost možné, že obdržíte plusové body a budete považován za skvělého zákazníka, který si služeb či zboží váží.

Záleží na dodavateli

V některých případech pozdější proplacení nehraje roli, pokud celou fakturaci obstarává automatický systém, příjemcem je velká firma a částka k uhrazení je nižší. I přesto bychom neměli proplacení odkládat, jelikož na to můžeme zapomenout a dostaneme se na seznam pozdě platících zákazníků.

Cashflow

Jestliže kalkulujete s vaším cashflow, obdrženou fakturu nemusíte uhradit ihned, ale třeba za pár dní (pokud to dovolí splatnost), ovšem v takovém případě by bylo fajn příkaz k úhradě v bance zadat ihned. Většina bank umožňuje si nastavit splatnost k určitému datu. Faktura se splatností 14 dní uhrazená po 7 dnech je naprosto v pořádku.

Zaseknutý proces – předání učetní atd.

Je možné, že obdrženou fakturu předáte učetní, ovšem pokud předáváte fakturu, kterou je potřeba bezprostředně uhradit, dohlédněte na celý proces. Ušetří vás to nemilých situací.

Závěr

Fakturace je významná součást naších byznysů, proto stojí za to mít vše pod kontrolou. Věřte mi, že se to vyplatí.

 

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
27 × 13 =