Programátorské cestování, co jsem už procestoval?

Programátorské cestování, co jsem už procestoval?

02. 02. 2019

Programovacích jazyků je mnoho, můžete prakticky neustále cestovat z jednoho do druhého a zkoumat další a další. Ovšem důležité je, jazyk využít na reálných projektech. Musí to přinášet hodnotu.

Visual Basic

Moje první zkušenost s programováním, na Visual Basic jsem narazil na internetu, tak jsem se jej začal učit pomocí českých tutoriálů na Youtube. Bavilo mě vytvářet jednoduché desktopové aplikace, ale moc jsem se nenaučil. Nepochopil jsem základy programování, jen jsem dokázal přidávat tlačítka, zobrazovat nějaké dialogy apod.

Moc mě to bavilo, ale programátorem jsem být nechtěl, protože jsem si myslel, že na to nemám. Četl jsem si různé zdrojové kódy a přepisoval je. Nedávaly mi smysl, ani jsem neznal většinu anglických slovíček, na které jsem narazil přímo v kódu. Bylo mi nějakých 12 let.

BASIC

Začal jsem se zajímat o mikrokontrolery, to jsou vlastně takové čipy s nožičkami (piny). Používají se v různých spotřebičích. Například v ledničce, hodinách apod. Mají za úkol něco řídit.

Pořídil jsem si PICAXE, mikrokontroler pro začátečníky a začal programovat. Nejprve jsem si musel vyrobit speciální kabel do COM portu, který dnes počítače ani nemají (kdysi se používal například pro tiskárny). Nejprve mi PIXACE ležel nějakou dobu doma, než jsem vyrobil tento potřebný kabel.

Jazyk BASIC si už moc nepamatuji, ale vím, že nebyl špatný do začátku. Naprogramoval jsem si tento digitální teploměr.

Wiring

Wiring je jazyk podobný jazyku C, který jsem se učil, když jsem si pořídil první Arduino (destička s mikrokontrolerem a mnoha piny).

Programoval jsem v něm svého robota. Rozjel jsem vlastní internetový magazín arduinonavody.cz, který jsem po 2 letech prodal a stále funguje, dokonce je udržovaný. Také jsem jednu dobu měl eshop právě s Arduino komponentami, které jsem nakupoval v Číně.

Assembler

Ten jsme se učili na střední, velmi krátce. Jsem se na něj vykašlal a ani jsem se jej neučil. Nerozumím si s nízkoúrovňovými jazyky. Daleko lepší a zábavnější je programovat ve Wiringu. V assembleru se programují například mikrokontrolery.

C#

Můj nejoblíbenější jazyk, také jej umím nejlépe, protože v něm poslední 3 roky programuji denně. Začalo to na střední a potom to už jelo. Cítím se být very powerful, protože dokážu obsáhnout web, desktop, mobil i IoT (internet věcí).

ASP .NET MVC

Jedná se o webový framework, kde právě využívám C#. Napsal jsem v něm nejprve Affiliate katalog, později Affiliate Features. Proč se učit PHP, když můžu zúročit své znalosti v C#?

Díky němu jsem se také naučil konfigurovat Windows Server, nastavit IIS (něco jako Apache, zkrátka je to webový server).

ASP .NET CORE 2.x

Přepracovaný webový framework, pořád je v začátcích, ale již jej používám na všechny nové projekty.

Java

Javu jsem se učil krátce na škole, prakticky mě nezajímala, je to alternativa k C#.

XAMARIN

Xamarin nabízí multiplatformní možnost vývoje. Osobně jsem jej jednou využil při tvorbě nativní Android aplikace, pro partnery Affiliate Features. Aplikace je dostupná na Google Play.

Javascript

Běží většinou na straně klienta v prohlížeči. JS neumím, ale aktuálně jej poznávám skrz React. Javascript jsem vždy nesnášel, nenáviděl jsem manipulovat s DOMem. Fuj…

React JS

React je javascriptová knihovna pro vytváření webových komponent. V Reactu na rozdíl od javascriptu klasického, nepíšeme kód, který něco mění, ale kód, který popisuje, jak má vypadat výsledek.

Začal jsem jej poznávat v prosinci 2018, stále se jej učím a je to bomba. Pro mě je to nový svět v tvorbě webových stránek.

Typescript

Typescript používám spolu s Reactem, jde o programovací jazyk vytvořený firmou Microsoft. Přináší datové typy, třídy, moduly apod. Mám rád kompilované jazyky, které mají datové typy. Typescript se kompiluje do JS.

Závěr

Jsem rád, že jsem to takto sepsal. Určitě to budu časem doplňovat. Je skvělé si uvědomit, čím si člověk už prošel a s čím má zkušenost. Zkoušet nové technologie mě moc baví 🙂 A co vy?

2 thoughts on “Programátorské cestování, co jsem už procestoval?

  • Pamatuji ještě na začátky v Minecraftu (myslím, že právě takhle jsem tě potkal), je to už vážně spousta let, ale teďka jsem se taky začal ubírat podobným směrem. Píšu už 2 roky programy pro mikročipy (Atmel, ESP8266 – s tím teďka začínám ve Wiringu/C++) v jazyku C. Chtěl bych se postupně přehoupnout do C++, protože nabízí object-oriented programování, ale jak už jsi psal v jednom tvém článku o tvojí maturitě,
    taky mám před maturitou, nestíhám a docela mě štve, že se nemůžu věnovat tomu co mě baví. Navrhuji ještě svoje vlastní DPSky (Plošný spoje) a vždycky mě potěší, když mi finální výrobek funguje jak po softwarové, tak i hardwarové části. Netuším co budu dělat poté co odmaturuji, ale byl bych hrozně rád, kdybych u tohohle zůstal.

  • Díky za komentář. Dělat to, co tě baví, je nejdůležitější. Snaž se u toho zůstat, i kdyby tvoje okolí protestovalo v ulicích 🙂 Pokud budeš dobrý, vždy bude o tebe zájem 🙂

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
9 × 28 =