Programování vám dá do života více, než si myslíte

Programování vám dá do života více, než si myslíte

03. 01. 2019

Programovat jsem začal před mnoha lety, bylo mi v té době 12 let a velice mne to zajímalo. Zkoušel jsem programovat ve Visual Basic. Napsal jsem pár aplikací, například počítadlo, které zobrazovalo, jak dlouho již mám zapnutý počítač.

Na základce jsem naprogramoval robota (spíše vozítko), což byl vždy můj sen, bohužel se mi rozpadla konstrukce. Robota jsem ovládal přes Bluetooth z mého chytrého telefonu. Android aplikaci jsem si vygeneroval nějakým nástrojem, ale kód pro robota jsem napsal sám.

K programování jsem se na plno dostal až na střední, kdy jsem poznal C#. Do té doby jsem nikdy nepoužil žádný cyklus, tudíž si dnes nedokážu představit, jak jsem programoval. Dnes programuji pouze v C#, dokážu vytvořit desktopové, mobilní i webové aplikace.

Angličtina

Programuje se pouze v anglickém jazyce, takže je potřeba umět anglicky alespoň na základní úrovni. Od začátku jsem se chtěl cítit jako opravdový programátor, takže jsem okamžitě přešel na anglické rozložení klávesnice a IDE (vývojové prostředí) přepnul taktéž do angličtiny.

Před 2 lety jsem začal psát i názvy proměnných anglicky, takže můj kód je čitelný i pro cizince. Především jsem se naučil nová slovíčka, za což jsem vděčný.

Ovšem nejvíce jsem se v angličtině posunul až s vývojem webových aplikací. Programuji v ASP .NET MVC či v novějším Core 2.x a tyto frameworky nemají téměř žádné návody v češtině. Bylo potřeba hledat odpovědi na zahraničních portálech.

Čím více čtete, tím lépe rozumíte. Dnes čtu zahraniční články o různých technologiích a nedělá mi to problémy. Postupně se chci dostat i ke knihám v angličtině.

Řešení problémů

Většinu času věnujete řešením problémů, samotné vytváření něčeho nového je minimální, proto vývoj trvá dlouho. Toto je to nejlepší, co mne programování dalo.
V životě a zvlášť v podnikání budete čelit mnoha problémům, které budete muset řešit, mnozí to nezvládnou a selžou.

Pokud jste programátor, musíte vyřešit vše. Neznamená to, že musíte vše vyřešit sami, můžete se poradit na fóru, někdy vám poskytnou plnohodnotné řešení.

Naučíte se učit

Nové technologie a postupy neustále vznikají a vy musíte držet kurz. Je to o neustálém učení novinek. Dokážu se poměrně rychle učit nové postupy a technologie. Čím větší máte technický background, tím to jde lépe.

Umím se učit, ale neumím se učit nazpaměť. Naučit se stránku do školy na test je pro mě nemožné, reálnější je to opsat od spolužáka nebo z mobilu.

Logické myšlení a matematika

Neustále musíte řešit logické operace, takže poměrně dost vytěžujete mozek, což je dobře. Myslím, že programátoři budou mít ve stáří dobře fungující mozek.

Někteří si mohou myslet, že budou k programování potřebovat matematiku, ale to není tak úplně pravda. Záleží, co programujete, například u her bude matematika nezbytná. Mě k vývoji postačuje základní znalost matematických operací, výpočet procent, průměrů a tím nějak končíme.

Nikdy mi nešla matematika, možná proto, že jsem dostal přesný scénář, co s čísly dělat a jak postupovat. To jsem nesnášel, omezovalo to mé myšlení. Programování vám to neříká, samozřejmě se musíte řídit matematikou, ale jak to provedete, je na vás.

Při písemce v matematice mě napadlo řešení přes cyklus, jenže projet cyklem stokrát nějakou operaci je nemožné, když máte na stole jen tužku, papír a klasickou kalkulačku. To byl důvod, proč jsem v matice málem neprošel.

Miluji tu volnost programování, můžu si funkci napsat jakýmkoli způsobem. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste se stali programátorem a bojíte se matematiky, tak to nemusí být takový problém. Ovšem bez logického myšlení se neobejdete.

Vtipy na závěr

Kolik programátorů je potřeba na výměnu žárovky? Žádný, to je chyba hardwaru.

Manželka posílá programátora nakoupit. Kup deset rohlíků a když budou mít vejce, kup jich 30. Programátor přijde do obchodu a povídá: „Máte vejce ?“ „Ano, máme“ odpoví prodavačka. „30 rohlíků, prosím.“

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
17 − 11 =