Snažím se překonat akciový trh. 647,5 % za 2 roky???

Snažím se překonat akciový trh. 647,5 % za 2 roky???

25. 11. 2021

Snažit se překonat akciový trh? Nemožné? Stále hledám odpověď. Abych byl konkrétní, mým cílem je překonat akciový index QQQ, který za posledních 10 let má průměrné roční zhodnocení krásných 20 %. Jediný problém je v tom, že já toužím pro 40 % a více.

QQQ je americké ETF do kterého je možno investovat pasivně, takže nás to nestojí čas. Nemusíme vědět prakticky nic, abychom mohli do tohoto ETF investovat.

Dokonce si můžeme na QQQ půjčit peníze od brokera vůči aktuální pozici. Ačkoli zaplatíme například 4 % ročně jako úrok, tak půjčené prostředky se nám zhodnotí o 20 %, tudíž nám z toho zbyde 16 %. A to jsou peníze úplně zdarma! Toto je už cesta, jak překonat pouhé držení QQQ. A navíc, my můžeme pozici navýšit za půjčené prostředky v době, kdy bude trh dole (dip).

Alternativa TQQQ

Jsou tu samozřejmě alternativy, například TQQQ. Což jsou napákované QQQ a jejich výkon je trojnásobný v rámci dne. Pokles o 1 %? Tak právě jste přišli o 3 procenta. Stejně to funguje i opačně.

Jelikož jejich výkon je trojnásobný v rámci dne, nerovná se jejich výkon trojnásobnému ročnímu výkonu. Na to je dát pozor. Najděte si na internetu různé simulace.

Dlouhodobě bezpečnější by mohlo být spíše držení QQQ s marginem (peníze od brokera).

Opce – calls & puts

Opce jsou smlouvy, které spekulují na určitou cenu podkladového aktiva, v našem případě akcií. Můžeme spekulovat na to, že určitá akcie nepůjde dolů, půjde nahoru, či poletí k nule.

Typů opcí je mnoho, to by vydalo na mnoho článků. Zatím jsem se věnoval spíše prodeji krátkodobých put opcí. V současné době jsem nakoupil pár Call opcí, což znamená, že mám právo koupit 100 akcií zvolené firmy za stanovenou cenu do určitého data.

Koupil jsem například Call opci na firmu TDOC (Teledoc) na strike ceně 100 a datum expirace Leden 2024. Tudíž do ledna 2024 mám právo koupit 100 akcií na ceně 100. Za toto právo jsem zaplatil poplatek protistraně. A pokud za 2 roky bude cena TDOC na 250 dolarech, tak můj zisk je 100*(250-100) = 15 000 dolarů, ale nesmím zapomenout odečíst poplatek, který jsem zaplatil, který představoval zhruba 1770 dolarů, tudíž můj zisk by byl 13 230 dolarů. Přitom moje investice byla jen 1770 dolarů. Což je zhodnocení 647,5 % za 2 roky (ale může se to stát i dříve nebo taky nikdy).

To jen tak v krátkosti, co se dá vše dělat 🙂

Tento článek není investičním doporučením. Všechny informace si ověřte.

2 thoughts on “Snažím se překonat akciový trh. 647,5 % za 2 roky???

  • Dnes jsem Y/Y 20,1% něco jsem prodával v nevhodnou dobu. Potřeboval jsem peníze (ne že by to bylo se ztrátou, ale mohlo to být lepší, hlavně díky nákupkám v poklesech) Teď jsem s mým malým portfoliem naložen z velké části v foodu, což je otloukaný sektor. Na druhou stranu obě firmy co mám budují poboček dál, takže po covidu to v tržbách skočí.

    • Skvělé je, že stále investuješ, ač s menším kapitálem. Bylo by fajn si udržet těch 20 % ročně, to ti pak složené úročení udělá zázraky.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
14 − 3 =