Základy podnikání mě naučil Minecraft

Základy podnikání mě naučil Minecraft

02. 01. 2019

Pro neznalé, tak Minecraft je počítačová hra (dnes i mobilní), kde nemáte jasně určen smysl hry a můžete se vydat vlastní cestou. Stavíte obydlí, chováte zvířata, zakládáte farmy, bloudíte v kostičkovém světě.

Hru jsem začal hrát, protože ji hrálo moje okolí. Rychle jsem se do hry zamiloval, protože volnost a nekonečnost světa mi dala přesně to, co jsem v reálném životě postrádal.

Založení herního serveru

Netrvalo dlouho a místo pouhého hraní jsem zakládal svůj první server. Nejprve jsem jej pokoušel spustit lokálně na mém počítači, ale ten jsem nemohl mít zapnutý 24/7. A já chtěl provozovat herní server s neustálým přístupem.

Našel jsem si herní hostingy, kde jsem si zaplatil první server pro pár hráčů přes SMS platbu, jinou možnost platby jsem neměl. Získal jsem FTP přístup, ale vůbec jsem netušil, co to je a jak to funguje. Znalost FTP se mi v budoucnu hodila při tvorbě webů.

Provozování serveru

V kostičkovém světě při hraní na serveru musíte mít stanovené pravidla, role a mnoho dalšího. Je to jako řízení firmy.
Musíte pověřit lidi, kterým věříte, že budou se starat o server společně s vámi. Jakmile zvolíte špatného člověka, herní svět vám zničí. Proto jsem se naučil si stahovat zálohy světa, vyplatilo se mi to.

V Minecraftu si pronajmete svou půdu, kde můžete stavět jen vy a vaší přátelé. Vaše rezidence je chráněná proti vandalizmu cizích hráčů. Tyto funkce se přidávaly prostřednictvím pluginů a vyžadovalo to poměrně dost znalostí.

Ve hře tvoříte celý vlastní svět, budujete arény pro hráče, stavíte obchody, kde se prodávají suroviny, které se hráčům nepodařilo získat. Je toho mnoho a závisí to jen na vaší představivosti.

Měl jsem taky vybudovaný herní automat, kde hráči mohli vyhrát nějakou surovinu, třeba železo nebo diamant.

Marketing

Mít svůj herní server je stejné jako mít vlastní SaaS aplikaci. Vytvoříte ji, ale nikdo tam nechodí, proto je důležitý marketing, propagace produktu.
Volal jsem si s ostatními hráči přes Skype, pozval je na KitCraft (název mého serveru) a ti pozvali zase své přátelé. Již si nepamatuji, kolik hráčů jsem na serveru měl, ale bylo to okolo 15 (v jedné chvíli).

Asi bych zvládl získat více hráčů, ale za každý slot (místo ve hře) se platilo hostingu, jelikož bylo potřeba navýšit velikost RAM paměti.

V poslední řadě jsem server zaregistroval na několik seznamů serverů a založil vlastní web, tuším, že už to bylo na WordPressu.

Vydělávání

Na konkurenčních serverech byla možnost si zakoupit VIP členství, díky kterému hráči dostali další práva nebo mohli létat. Členství bylo škálovatelné, takže bylo možné mít VIP Standard, VIP Gold apod.

Členství se platilo pouze přes SMS platby a k tomu bylo potřeba založit platební bránu a stalo by se z toho podnikání.

Samozřejmě jsem nemohl podnikat ve 12 letech, takže jsem to chytře obešel. Jelikož jsem si s hráči často volal, tak jsem je přesvědčil, aby si zakoupili VIP. Poslali placenou SMS jako dobití kreditu na hosting. Tím se mi financoval server a já jej nemusel platit z vlastních úspor.

Již nevím, jak dlouho jsem server provozoval, ale jakmile jsem se rozhodl server zrušit, tak na účtu u hostingu jsem měl něco přes 1 000 Kč. Vytvořil jsem soutěž na mém youtube kanále a účet daroval.

Když se nad tím zamyslíte, dojdete k následujícímu

  • Založil jsem firmu (založení serveru)
  • Určil jsem pravidla firmy (chránění rezidence hráče apod.)
  • Jmenoval manažery (Admini na serveru)
  • Získal první uživatele (hráče)
  • Vytvořil jsem škálovatelný produkt (členství)
  • Dělal jsem sales (přesvědčoval a prodával přes Skype)
  • Dělal jsem marketing (webová stránka)
  • Vydělával (přijímal jsem peníze jako kredit na hosting)

Existuje spousty her, které vás obohatí, zvlášť děti, které svět neznají. Jen je potřeba přemýšlet nad tím, na jaké straně budete. Pouhý hráč nebo majitel serveru? Stejné to je v reálném životě. Například herní automaty jsou super, ale pro ty, kteří je provozují. Přemýšlejte nad tím.

Zanechat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Solve : *
29 × 19 =